تأثیر آمازون بر پرداخت‌های دیجیتال

مقاله‌های زیادی در مورد نقش آمازون در بدبیاری خرده‌فروشان سنتی نگاشته شده است؛ اما آمازون تأثیرات دیگری دارد که به‌مراتب می‌تواند مخرب‌تر باشد. به گفته پاتریک گوتیه، معاون بخش پرداخت‌های آمازون، آمازون به چیزی فراتر از «با آمازون خرید کن» می‌اندیشد. درواقع آمازون با استفاده از یکی از طبیعی‌ترین واسطه‌ها -یعنی صدا- به دنبال پیدا کردن جایگاه خود در تراکنش‌های آنلاین است.

تأثیر آمازون بر خرده‌فروشی

قصه‌ی پرغصه خرده‌فروشان سنتی را همه از بر هستند. اجازه بدهید داستان تازه‌ای آغاز کنیم. داستان تنها نیروی قدرتمند آنلاین یعنی آمازون. بهتر است روایت‌هایی که به گزارش‌های  Census Data متکی هستند و معتقدند طبق آخرین بررسی‌ها 92 درصد از خریدها همچنان در فروشگاه‌های فیزیکی اتفاق می‌افتد را کنار بگذاریم. باید پرسید افت 50 درصدی ترافیک فروشگاه‌های فیزیکی (در سال 2010) که منجر به تعطیلی برخی فروشگاه‌ها شد، در این روایت چه جایگاهی دارد؟

Census Data فروشگاه‌های آنلاین را دست‌کم می‌گیرد. در برخی دسته‌بندی‌ها تقسیم فروش به آنلاین و فیزیکی نتایج شگفت‌انگیزی به همراه دارد. رده‌هایی مانند کتاب، وسایل اداری و وسایل ورزشی، 30-40 و بعضاً 60 درصد بهتر از فروشگاه‌های فیزیکی فروش می‌کنند. حتی خواروبارفروشی‌ها هم به جمع فروشگاه‌های آنلاین پیوسته‌اند و تقریباً یک درصد در سال 2016 رشد داشته است. پیش‌بینی می‌شود این رقم دو برابر شود چرا که خرید وسایلی مانند دستمال توالت و مواد شوینده را راحت‌تر می‌کند. به‌علاوه امکان حمل‌ونقل این وسایل به درب منزل کار را راحت‌تر کرده است.

برخی از این تغییرات اثرات آمازون است؛ اما در کنار این دلیل، خرده‌فروشان قادر به راضی کردن مشتری نیستند. گویی دیگر چیزی وجود ندارد ک مشتری را جذب کند. فروشگاه‌هایی که زمانی ویترین به‌روزترین اجناس و معاملات بودند، حال به گورستان جنس‌هایی تبدیل‌شده که به فروش نمی‌رود مگر به قیمتی ناچیز. مشتری تمایلی به خرید ندارد چراکه چیز جدیدی برای خرید و دیدن وجود ندارد. با این اوصاف چرا خودشان را به‌زحمت بیاندازند؟

واقعیت این است که صاحبان برند هم همین سؤال را از خود می‌پرسند و تمرکز خود را به محلی معطوف می‌کنند که مشتری تمایل دارد. در برخی موارد صاحبان برند از طریق فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی خود تجربه مشتری و فروش را کنترل می‌کنند. ظهور شیوه جدید فروش مستقیم به مصرف‌کننده به‌سرعت در حال رشد است و اکنون 40 درصد از تولیدکننده‌ها از این روش برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

این روش حتی در فروشگاه‌های آنلاین نیز به کار گرفته می‌شود سایت‌هایی نظیر: Net-A-Porter, FarFetch یا Moda Operandi که نماینده برخی مارک‌ها به شمار می‌روند و اجناس آن ها روزانه آپدیت می‌شوند.

 

و اما آمازون

کسانی که همچنان در این توهم سیر می‌کنند که طراحان شده دست و پای خود را قطع می‌کنند اما محصولات خود را در آمازون نمی‌فروشند، بهتر است نگاهی به این سایت بیاندازند. شما در این سایت با کار طراحانی نظیر Michael Kors, Stuart Weitzman, Ray Ban, Vince, ، Rebecca Minkoff, J Brands, True Religion روبه‌رو می‌شوید. فروش این طراحان در آمازون تقریباً با فروش وب‌سایت اصلی یا فروشگاه فیزیکی آن‌ها برابری می‌کند.

طبق آخرین بررسی‌های Census stats نرخ رشد فروش آنلاین 14.3 درصد است که تقریباً سه برابر رشد 4 درصدی فروش فروشگاه‌های فیزیکی است. البته که این رشد رشدی سریع است اما رشدی که دیگر بخش‌ها را با آسیب جدی مواجه کرده است. این رشد به قیمت کاهش حاشیه سود دیگر خرده‌فروشان تا مرز 25 درصد اتفاق می‌افتد.

هم‌زمان با این اتفاقات آمازون بر سهم فروش آنلاین تسلط دارد. سال گذشته آمازون 53 درصد از کل فروش‌ آنلاین را تصاحب کرد و در سال 2016 این رقم به 43 درصد رسید.

علاوه بر این آمازون انتظار مشتری را نیز تغییر داده است. به‌طور مثال برای کاربران پرایم آمازون هزینه حمل‌ونقل رایگان است؛ و محصول دوروزه و رایگان به دست مشتری می‌رسد. درحالی‌که هزینه حمل‌ونقل خرده‌فروشان سنتی اصلاً رایگان نیست. به‌علاوه دو برابر مدت‌زمانی که آمازون بسته را تحویل می‌دهد تحویل خرید طول می‌کشد.

بنابراین اصلاً جای تعجب نیست که آمازون محبوب است. طبق بررسی‌های ما از 2000 مصرف‌کننده، 55 درصد از آن‌ها در سال 2015 خرید از آمازون را شروع کردند و این میزان در سال 2016 از مرز 60 درصد گذشت.

به‌علاوه آمازون به سمتی حرکت می‌کند که در دیگر سایت‌های خرده‌فروش خدمات و تجربه پرداختی خود را به مصرف‌کنندگان ارائه کند. ده درصد از 1000 سایت برتر خرده‌فروشی از خدمات آمازون در سایت خود استفاده می‌کنند. این امکان جدید دردسرهای پرداخت آنلاین را با استفاده از اکانت آمازون کاهش داده است. با ورود به این حساب کاربری مشتری با پرداخت، استفاده از کارت‌های ثبت‌شده و تنظیمات حمل‌ونقل آمازون تنها یک کلیک فاصله دارد.

و سرانجام آمازون در حال ساخت اکوسیستم صوتی خود (الکسا) است. سیستمی که تجربه‌ای نو به کاربر می‌بخشد. الکسا تنها در محیط‌های که کاربر به آن دسترسی دارد در دسترس نیست. بلکه کاربر از الکسا برای تبدیل تجارت به دیالوگ استفاده می‌کند و این  طلیعه تجربه‌ای جدید برای برندها و مشتری است.

درواقع الکسا خرید را به رابطه‌ای دوستانه بین برند و کاربر تبدیل می‌کند. منظور از رابطه، رابطه مشتری و وب‌سایت یا رابطه مشتری و آمازون نیست بلکه منظور دیالوگی است ک بین مشتری و الکسا پیرامون خرید صورت می‌گیرد. به طور مثال:

«سلام الکسا من دنبال خرید بک جفت کفش جیر مشکی‌‌ام. قد پاشنه 9 سانت باشه و سایز 35. با این مشخصات کدام فروشگاه رو سراغ داری؟»

«سلام کارن (من رو با تطبیق صدا شناسایی کرد) انبار Saks کفش‌هایی با این ویژگی موجود داره که برای امروز قابل‌خرید هستند Neiman’s  تنها کفش‌هایی با پاشنه بلندتر داره و فردا تحویل میشه ChristianLouboutin.com همین کفش هارو داره و اگر از اونها خرید کنی تا شب اون رو رایگان به دست تو میرسونه. کدوم رو ترجیح میدی؟»

با وجود الکسا Neimans و Saks و Mr. Louboutin لازم نیست محصولات خود را در آمازون به فروش برسانند یا حتی گزینه پرداخت با آمازون را در سایت خود داشته باشند. تنها کاری که باید بکنند داشتن مهارتی مرتبط با اکوسیستم الکسا است.

و اگر کاربر بخواهد با استفاده از الکسا خرید کند چرا باید برندها نه بیاورند؟

تأثیر آمازون بر پرداخت‌های دیجیتال

الکسا درواقع بخشی از دستگاه‌های در حال رشدی چون Echo و Dot، آمازون Tap ، است و روی تمامی این موارد قابل استفاده است. هفته گذشته الکسا یکی از پردانلودترین اپلیکیشن‌های اپ استور اپل بوده است.

RBC Capital Markets در گزارشی به تخمین گستردگی بازار الکسا پرداخته است. طبق این برآورد تا سال 2020 یعنی تنها تا سه سال دیگر 128 میلیون دستگاه مجهز به الکسا اکو، Dot و Tap و 500 میلیون کاربر که الکسا را روی دستگاه خود فعال کرده‌اند وجود خواهد داشت. این آمار منحصر به افرادی است که از طریق اپلیکیشن موجود در خودرو، مرورگرها، اپلیکیشن‌های آمازون و سایر وسایل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که ممکن است در طول زمان رشد کند، از الکسا استفاده می‌کنند.

آن‌طور که پیش‌بینی می‌شود الکسا قطاری سریع‌السیر ‌است. دو سال پیش مهارت‌های الکسا به‌زحمت به هزارتا می‌رسید. سال گذشته این مقدار به 5 هزار و امسال این رقم به 11 هزار رسیده است.

طبق گفته RBC این کاربران از الکسا برای خرید استفاده می‌کنند.

RBC  در بخشی از مطالعات خود میزان علاقه‌مندی کاربران آمازون به استفاده از الکسا برای خرید را سنجیده است. طبق این گزارش 17 درصد از کاربران استفاده از الکسا را از قبل شروع کرده اند-حدس می‌زنم که از الکسا به‌منظور خرید غذا یا چیزهای ساده در آمازون استفاده کرده‌اند.

RBC  معتقد است که درصد گرایش افراد به الکسا و استفاده از آن به‌منظور انجام خرید تا 15 درصد افزایش خواهد یافت تنها به این دلیل ساده که استفاده از الکسا برای خرید راحت‌تر است. RBC  معتقد است که این رشد 5 میلیارد دلار در سال خواهد بود.

این رقم به‌تنهایی 150 میلیون دلار از درامد سالیانه Under Armour  بیشتر خواهد بود. البته در تمامی این محاسبات مکان‌های جدیدی که آمازون و به‌تبع آن الکسا را می‌پذیرند دخیل نشده است.

ممکن است بپرسید خب این داستان چه ربطی به پرداخت‌های دیجیتال دارد؟

خب پاسخ به این پرسش به پاسخ دهنده وابسته است. اگر شما بانک کارگزار یا صادرکننده کارت هستید باید بدانید که کاربران کارت‌های خود را در آمازون ثبت می‌کنند و هر جا که برای خرید سر می‌زنند از الکسا و اکانت آمازون خود استفاده خواهند کرد.

اما اگر شما یکی از فعالان حوزه پرداخت هستید بهتر است بدانید، آمازون و الکسا می‌خواهند هر جا که تراکنشی هست کاربر را همراهی کنند. زمانی را به یاد بیاورید که اپل به‌عنوان یک واسط پرداخت نگرانی همه را برانگیخته بود! حال این واسط قدرتمند آمازون خواهد بود.

اما چطور کاربران از آمازون برای خرید از سایت‌هایی دیگر استفاده می‌کنند؟ کافی است به اکانت آمازون خود وارد شوند. چطور می‌توانند برای ثبت سفارش در Dominos  از الکسا استفاده کنند؟ برای این کار کافی است اکانت آمازون خود را در آنجا ثبت کنند.

و این یعنی کاربران آمازون دیگر از کیف پولی‌های الکترونیکی خود نظیر اپل، سامسونگ-پی پال و اندروید استفاده نخواهند کرد.

آمازون مانند بسیاری از تجار یا پلتفرم‌های تجاری تصمیمات خود را بر مسائلی که به بهبود تجربه کاربر یا کاهش دردسر می‌انجامد معطوف می‌کند. اینکه برخی پلتفرم‌های پرداختی کنار زده می‌شوند و برخی جایگزین آن‌ها می‌شوند چیزی است که خود مصرف‌کننده و خرده‌فروش اصلاً به آن توجه ندارد.

همکاری Alipay و آمازون می‌تواند جالب باشد. آمازون می‌تواند گزینه مناسبی برای مصرف‌کنندگان چینی باشد که به دنبال جایگزینی برای علی‌بابا هستند.

Alipay برای آمازون سریع‌ترین راه برای رسیدن به کاربران میلیاردی است. آمازون در حال حاضر 300 میلیون کاربر دارد که با 450 میلیون کاربر Alipay و صدها میلیون کاربر دیگری که Alipay می‌تواند برای آمازون به ارمغان بیاورد این رقم به میلیارد نزدیک خواهد شد. به‌علاوه Alipay برای آمازون یک‌راه نفوذ در چین. به‌حساب میاید.

در دسترس بودن این حجم از کاربر درواقع انگیزه تجار را برای کار با آمازون و استفاده از آمازون و الکسا افزایش می‌دهد. با این اوصاف شرایط برای واسطه‌های فعال در حوزه پرداختی سخت می‌شود چراکه مشتری روش بی‌دردسر آمازون را ترجیح می‌دهد.

تأثیر آمازون بر پرداخت‌ها

برخی می‌گویند خطر واقعی که پرداخت‌ها را تهدید می‌کند این است که آمازون همه کارت‌های خود را به ‌صورت حساب سپرده تقاضا ثبت کرده است. درحالی‌که من متفاوت می‌اندیشم چرا مشتری را به دردسر بیاندازیم وقتی می‌توان با کارگزاران و شبکه‌های کارتی برای دریافت خدمات بهتر روبه‌رو شد؟

به‌عنوان‌مثال می‌توان به کارت مخصوص اکانت‌های پرایم آمازون اشاره کرد. برند این کارت متعلق به ویزاست و کارگزار آن Chase است.

خود من روزهای اولی که این کارت معرفی شد یکی از آن‌ها تهیه کردم این کارت مزایای خوبی برای ارجاع وجه در نظر گرفته است. قرارداد ده‌ساله‌ای بین ویزا و چیس امضاشده است که با توجه به قیمت‌های رقابتی آمازون مفاد این قرارداد به نفع آمازون خواهد بود. اکنون 4 سال از این ‌قرار داد می‌گذرد.

این قوانین نقش تعیین‌کننده‌ای در مذاکراتی که (5 سال آینده) بین شبکه‌ها، فعالان حوزه پرداخت و آمازون می‌افتد بازی می‌کنند. معاملاتی که شکل می‌گیرد به ‌احتمال زیاد تعرفه‌ای مشابه تعرفه اپل استور خواهد داشت. همه‌چیز برای ده سال آینده چیده شده است. مگر اینکه رقیبی در برابر آمازون قد علم کند. در حال حاضر علی رغم چند شرکت که دارایی و توانایی ایجاد تغییر را دارند،  باقی گزینه‌ها تنها مدعی رقابت هستند.

 

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز