جمعه سیاه (Black Friday)

جمعه سیاه چه روزیست؟

جمعه سیاه یا Black Friday روز بعد از شکرگزاری در آمریکا می‎باشد. این روز آغاز فصل خرید کریسمس است. بسیاری از فروشگاه‎ها برای جلب مشتریان بیشتر پیشنهادات ویژه‎ای ارائه می‎دهند. خیلی از کالاها به کمترین قیمت خود در این روز ارائه می‎شوند و مشتریان می‎دانند که کالا با بهترین قیمت‎ها را در این روز می‎توانند خریداری کنند. برخی از فروشگاه‎ها از ساعت 3 صبح شروع به کار می‎کنند و مشتریان از ساعت‎ها قبل در صف‎های طولانی برای خرید این تخفیفات ویژه حضور دارند.

علت نامگذاری

در اصل، اسم جمعه سیاه از شهر فیلادلفیا در آمریکا می‎آید، این واژه را اولین بار پلیس این شهر برای توصیف ازدحام و ترافیک زیاد این روز به کار برد، بعد از آن کم کم این واژه فراگیر شد.

احتمالاً دلیل دیگری که این روز را جمعه سیاه می‎نامند این است که فصل کریسمس، فصل مهمی برای جمع‎بندی صورت سود و زیان کسب و کارهاست در گذشته کسب و کار فروشندگان در این فصل رونق چندانی نداشت. حسابداران برای رسیدگی به سود زیان و بستن حساب‎ها، سود را با جوهر “سیاه” و زیان را با “قرمز” ثبت می‎کردند و فصل کریسمس برای نتیجه نهایی سود و زیان کسب و کارها از اهمیت ویژه‎ای برخوردار بود و این روز آغازی برای شروع این فصل می‎باشد.

منظره‎ای از جمعه سیاه

در صف‎های طولانی از مردم در انتظار درهای ورود به فروشگاه‎ها دیده می‎شوند. بعضی از این افراد خودروهای خود را از یک هفته قبل در نزدیکی فروشگاه‎های خرده فروشی پارک می‎کنند تا بعد از خرید به راحتی بتوانند اجناس خود را حمل کنند، زیرا در روز جمعه سیاه جای پارک پیدا نخواهد شد. شاید برای شما هم سوال شود که چرا به جای استفاده از تاکسی ترجیح می‎دهند از خودروی شخصی استفاده کنند؛ دلیل اینکار ترافیک بی حد و اندازه در این روز می‎باشد. افرادی که در این روز خرید می‎کنند باید برای خرید خود زود تصمیم بگیرند، تعلل در تصمیم‎گیری برای خرید موجب پشیمانی‎شان خواهد شد چرا که به سرعت کالاها خریداری می‎شوند و به اتمام می‎رسند.

بازار آنلاین جمعه سیاه

اکثر محصولاتی که در جمعه بازار ارائه می‎شوند را به صورت آنلاین نیز می‎توان خریداری کرد و تنها برخی از این محصولات فقط به صورت حضوری ارائه می‎شوند. در جمعه سیاه شرکت‎هایی همچون آمازون و اپل کالای خود را تا 85 درصد تخفیف ارائه می‎دهند.

 

هرج و مرج جمعه سیاه

در سال 2008 علی رغم تذکرات پلیس به علت ازدحام، در درب جلویی فروشگاه والمارت  جمعیتی حدود 2 هزار نفر در انتظار خرید بودند  و به محض باز شدن درب فروشگاه هجوم مردم باعث کشته شدن یکی از کارمندان والمارت شد. نکته جالب اینجاست که زمانی که از مردم درخواست همکاری و کمک شد، آنها ترجیح دادند تا به خرید خود بپردازند چون ساعت‎ها در سرما در پشت درب فروشگاه منتظر مانده بودند. حتی پلیس که در آنجا برای نجات آن فرد حضور داشت، از فشار و ازدحام مردم بی نصیب نماند.

به طور خلاصه جمعه سیاه برای خرید اینترنتی فرصت خوبی است، بسیاری از محصولات در پایین‎ترین قیمت خود در این روز به فروش می‎رسند. شما نیز می‎توانید از طریق وبسایت چارسوق کالای خود را ثبت سفارش کنید و در این روز که مصادف با 3 آذر ماه می‎باشد، از تخفیف‎های جالبی بهره برده و با ما همراه باشید تا محصول مورد نظرتان را سفارش دهیم.

 

ثبت سفارش خرید از جمعه سیاه

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز