سرنوشت صنعت مد در سال ۲۰۱۷ چه خواهد شد؟

مسیری که صنعت مد در سال 2017 طی خواهد کرد

گردانندگان صنعت مد در اولین رویداد جهانی مد BoF-McKinsey اظهار داشتند، آینده این صنعت را می‌توان در سه کلمه نامشخص، متغیر و چالش‌برانگیز خلاصه کرد. درواقع ۲۰۱۶ یکی از سخت‌ترین سال‌های صنعت مد بود. حملات تروریستی در فرانسه، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و درنهایت نوسانات بازار سهام چین شوک‌های بزرگی به اقتصاد جهانی وارد کردند، شوک‌هایی که بعد از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ در نوع خود بی‌سابقه بود. علاوه بر این تقاضای مصرف‌کنندگان بالاتر رفته است، مصرف‌کنندگان فهیم‌تر و نسبت به قبل غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر شده‌اند و این تغییر شکل نتیجه تکنولوژی‌های جدید است.

اما شوک‌ها به این موارد بیرونی ختم نمی‌شود. خود شرکت‌های مد نیز تغییراتی در هسته اجرایی خود داشته‌اند. از کوتاه شدن چرخه مد گرفته تا اعمال نوآوری‌های پایدار و یکپارچه در طراحی محصولات و چرخه تولید خود و همین تغییرات، کل سیستم مد را تغییر داده است.

جای تعجب نیست که ۶۷ درصد از مدیران اجرای این صنعت از بدتر شدن شرایط در ۱۲ ماه گذشته خبر دادند. وضعیت مالی این صنعت در سال گذشته به‌خوبی گویای شرایط است. رشد فروش صنعت مد لاک‌پشتی است به‌طوری‌که رشد آن در پایان سال ۲۰۱۶ تنها ۲-۳ درصد و با حاشیه سود راکد بود.

با در نظر گرفتن احساسات مصرف‌کنندگان، نتایج انتخابات امریکا می‌تواند این صنعت را بیش‌ازپیش تحت تأثیر قرار دهد. این روند به‌کلی با روند صنعت مد در دهه اخیر در تضاد است. بر اساس شاخص جهانی مد (مک کینزی) این صنعت در طول دهه گذشته سالیانه ۵٫۵ درصد رشد داشته است که به‌تنهایی از رشد کلی تولید ناخالص ملی پیشی گرفته است.

حملات تروریستی در فرانسه، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و درنهایت نوسانات بازار سهام چین شوک‌های بزرگی به اقتصاد جهانی وارد کردند. شوک‌هایی که بعد از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ در نوع خود بی‌سابقه است.

البته باید توجه داشت که این تغییرات بر همه بخش‌های صنعت تأثیرگذار نبوده است. سال گذشته به‌طورکلی برای بخش‌های لوکس و گروه‌های میانی بازار سال سختی بود این دو بخش از کندی نرخ رشد چین و امریکا ضربه خوردند و انتظار می‌رود نرخ رشد این دو بخش کمتر از متوسط جهانی و به ترتیب ۰٫۵ تا۱  و ۲ تا ۲٫۵ درصد باشد.

یکی از بخش‌های بازار که با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو شده است، بخش جواهرات و ساعت است. درحالی‌که همین بخش در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ با ۱۱ درصد نرخ رشد، یکی از سریع‌ترین بخش‌های بازار بوده است. انتظار می‌رود که رشد این بخش امسال چیزی حدود ۱٫۵ تا ۲ درصد باشد. بخش لوکس بازار از این ضربه اقتصادی سخت در عذاب است.

باوجوداین فضای چالشی، صنعت مد همچنان یکی از صنایع ارزش‌آفرین و کلیدی اقتصاد جهانی است. اگر صنعت مد را در کنار تولید ناخالص داخلی هر کشور رتبه‌بندی کنیم هفتمین اقتصاد برتر جهان خواهد بود. به‌علاوه سال ۲۰۱۶ شاهد تغییرات هیجان‌انگیز دیگری از جمله: رشد دیجیتالی، راه‌اندازی «حالا ببین و حالا خرید کن» و تغییرات خلاقانه گسترده در خانه‌های مد بود.

چشم‌انداز ۲۰۱۷: اندک امیدی به بهبود شرایط

امیدی هرچند اندک به بازیابی وضعیت صنعت مد در سال ۲۰۱۷ وجود دارد. این بازیابی چندین پایه و اساس دارد. اول، شاخص‌های اقتصادی کلان که شامل رشد تولید ناخالص داخلی است. هدف ارتقای تولید ناخالص داخلی به ۳٫۴ درصد در مقایسه با ۳٫۱ درصد سال گذشته است هرچند در این پیش‌بینی تأثیر تغییرات سیاسی انگلستان و ایالات‌متحده در نظر گرفته نشده است.

دومین مورد پیش‌بینیشرکت‌های این صنعت در مورد پیشرفت و رشد سرمایه‌گذاری‌ها در سال پیش رو است. از بین مدیران اجرایی که با آن‌ها مصاحبه شده است ۴۰ درصد انتظار دارند که وضعیت صنعت مد در سال ۲۰۱۷ بهبود یابد. در سال گذشته تنها ۱۹ درصد از مدیران به بهبود شرایط امیدوار بودند. درواقع بسیاری از بخش‌های بازار به بهبود شرایط امیدوار هستند. بسیاری از این بخش‌ها پیش‌تر هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند و روی بازسازی خود متمرکزشده‌اند و اکنون منتظر بهره‌مندی از مزایای این تغییرات هستند. با همه این اوصاف امید می‌رود که رشد صنعت مد از ۲-۲٫۵ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۵- ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یابد. هرچند روزهایی که صنعت مد از تولید ناخالص داخلی پیشی می‌گرفت رو به اتمام است.

عملکردها با توجه به پویایی فردی بخش‌های مختلف بازار و دسته‌بندی‌ها، متفاوت خواهد بود. به‌احتمال‌زیاد بخش‌های ارزشی و لوکسِ به صرفه بزرگ‌ترین برنده‌های این بخش خواهند بود این بخش‌ها در حال رسیدن از ۳-۴ درصد رشد به ۳٫۵ تا ۴٫۵ رشد هستند. بااین‌حال همه بخش‌های بازار به‌جز بازار تخفیفی با درصد رشد کمی از.۰٫۵-۱٫۵ درصد روبه‌رو خواهند شد.

انتظار می‌رود دسته‌بندی محصولات، متناسب با میانگین صنعت رشد کند؛ اما بزرگ‌ترین ذی‌نفعان شرکت‌هایی با استراتژی‌های منسجم و گزاره‌های ارزشی مشخص هستند. لباس ورزشی یکی از دسته‌بندی‌های موفق خواهد بود که نرخ رشد ۶٫۵-۷٫۵ درصدی خود را حفظ خواهد کرد اما به‌هرحال این رشد دو رقمی نخواهد شد. به نظر می‌رسد بخش لوکس به صرفه بازار، از افت خرید در بخش لوکس سود می‌برند درحالی‌که بخش ارزشی همراه با رشد بازیگران بزرگ جهانی رشد خواهند کرد.

خلاصه کلام اینکه، صنعت مد در حال حاضر فرصت ثبات و بازیابی خود را دارد. موفقیت‌های آینده از آن‌ کسانی است که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ و این برنامه‌ریزی باید در قالب دنبال کردن مسیرهایی باشد که می‌توانند صنعت مد را در سال ۲۰۱۷ دگرگون کنند.

 

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز