نقش زنان در افزایش ترافیک خرید اینترنتی

غالب مصرف‌کنندگانی که در شبکه‌های اجتماعی و خرید اینترنتی مشارکت دارند زن هستند و همین جمعیت، زنان را به یکی از پرسودترین گروه‌های هدف تبدیل کرده است.

خرید اینترنتی در سال‌های اخیر رشد صعودی داشته است و این رشد را مدیون سادگی، دسترس‌پذیری وسیع محصولات و بی‌نیازی از محل فیزیکی برای فروش کالا است.

سازمان آمار امریکا درامد تجارت الکترونیک تا پایان چارک سوم 2016 را بیش از 101 میلیارد دلار برآورد کرد. تجارت الکترونیک این موفقیت را مدیون زنان است. درواقع زنان عامل اصلی موفقیت تجارت الکترونیک و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هستند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که جمعیت زنان قدرت تغییر هرگونه عادت خرید اینترنتی را که از طریق رسانه‌های اجتماعی و تصویری به بازار عرضه ‌شده است، دارند.

زنان بیش از مردان در فرایند خرید اینترنتی فعالیت دارند و مارک‌هایی که به‌درستی به بازار عرضه‌شده‌اند توجه آن‌ها را برای جست‌وجوی بیشتر جلب می‌کند. کمپین های برندینگ که مبتنی بر تصویر هستند. توجه زنان را بیش‌ازپیش به خود جلب می‌کنند و این فرصت را برای زنان فراهم آورده‌اند تا در فرصت‌های کوتاهی که برایشان فراهم می‌آید خرید کنند. ازجمله استراحت بین کار یا استراحت در منزل و یا هر وقت اضافه‌ای که دست می‌دهد.

در سال 2014 – POPSUGAR– مطالعاتی به‌منظور شناسایی عادات خرید اینترنتی زنان آمریکایی ترتیب داد. برخی نتایج برجسته این مطالعه از قرار زیر است:

 

3 درصد زنان حداقل هفته‌ای یک‌بار و 36.5 درصد 2 بار یا بیشتر در هفته خرید اینترنتی انجام می‌دهند.
1 درصد زنان هنگام خرید محتوای تصویری (عکس)، 11.9 درصد محتوای متنی و 9.1 درصد محتوایی را که در غالب فیلم ارائه‌شده است ترجیح می‌دهند.
5 درصد زنان ساعات تنهایی خود را به‌ دور از هر عامل مزاحمی به خرید اینترنتی اختصاص می‌دهند.

هنگام مشاهده وب‌سایت‌هایی با محتوای تصویری زنان به ترتیب زیر عمل می‌کنند:

 

3 درصد در فرایند شبکه‌سازی اجتماعی درگیر می‌شوند.
21 درصد در مورد محتوای تصویری در اینترنت جست‌وجو می‌کنند.
19 درصد خرید می‌کنند.
5 درصد در مورد برندی که در تصاویر آمده تحقیق می‌کنند.
3 درصد از زنان از فیس بوک (به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های محبوب بازاریابی رسانه‌های اجتماعی) استفاده می‌کنند.
بیشتر زنان 1-3 ساعت در روز  به رسانه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند.

نسل «Y» که بیشتر تحت عنوان نسل هزاره (18-35 ساله‌ها) شناخته می‌شوند بیش از سایر گروه‌ها از تکنولوژی استفاده می‌کنند.

زنانی که در این بازه سنی قرار می‌گیرند فعال‌ترین گروه‌های درگیر در خرید اینترنتی به شمار می‌آیند و بیشترین سهم از جمعیتِ هدف تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال 2013 Urban Land Institute  مطالعاتی پیرامون بررسی رفتار هزاره‌ای‌هایی که در فرایند خرید اینترنتی مشارکت دارند انجام داد؛ و نتایج زیر در مورد زنان این نسل به دست آمده است:

54 درصد از فیس‌بوک یا توییتر برای دریافت خبرهای فروش ویژه، محصولات جدید و تخفیف‌ها استفاده می‌کنند.

38 درصد اشتراک یا نوتیفیکشن های مخصوص موبایل را فعال کرده بودند.

38 درصد از حراجی‌های آنلاین برای انجام خریدهای خود استفاده کردند.

43 درصد اغلب از eBay خرید می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی به سطح بی‌سابقه‌ای از شناخت راه‌های افزایش مشتریان شرکت‌ها رسیده‌اند؛ و زنان نشان داده‌اند که برندهای تصویر محور را ترجیح می‌دهند و درواقع ترجیح می‌دهند محصولات را از طریق وب‌سایت‌های برند دنبال کنند.

اخیراً در سال 2016 Adweek and Influenster مطالعاتی به‌منظور بررسی چگونگی تعامل زنان با برندها از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام داده‌اند و نتایج اندکی تعجب‌آور است:

 

81 درصد زنان ترجیح می‌دهند از طریق اینستاگرام با برند موردنظرشان در تعامل باشند. 79 درصد فیس‌بوک را ترجیح می‌دهند.
نیمی از زنان وب‌سایت برند را دسترس‌پذیرتر از رسانه‌های اجتماعی می‌دانند و 32 درصد محتوای وب‌سایت را تعیین کننده می‌دانند.
تقریباً نیمی از زنان از طریق رسانه‌های اجتماعی چند بار در هفته برند موردنظر را چک می‌کنند.

این نتایج چه معنایی دارد؟ استراتژی‌های تبلیغاتی خود را کنار نگذارید. تنها آن‌ها را هدفمندتر کنید. یک پست اجتماعی خوب به همراه یک عکس که به‌خوبی معرف محصول شما باشد به‌علاوه یک لینک که مخاطب را به وب‌سایت شما راهنمایی کند بهترین راه برای مخاطب قرار دادن زنان است.

فکر می‌کند محصولات شما به کار زنان نمی‌آید؟ در بسیاری از خانواده‌ها این زنان هستند که در مورد خرید تصمیم می‌گیرند و معمولاً تحقیق در مورد محصول موردنیاز بر عهده آن‌هاست؛ و اصلاً به این ربط ندارد که محصول مخصوص آن‌ها هست یا خیر.

به‌عنوان‌مثال، اگر یکی از لوازم روشنایی خانه از کار بیافتد، او برای پیدا کردن جایگزینی که متخصص به او معرفی کرده است به تحقیق و جست‌وجوی می‌پردازد. هرچند لامپ جز محصولاتی نیست که زنان معمولاً به دنبال خرید آن هستند؛ اما زنی که در این مثال آمده بی‌شک محصولاتی متناسب با این شرایط انتخاب می‌کند: یک لامپ حبابی که تصویر اچ‌دی از آن رانه شده و ویژگی‌های (ازجمله ویژگی‌های موردنیاز او) آن با جزئیات بیان‌شده است و نظرات مثبتی راجع به آن هست.

این قاعده می‌تواند شامل زنانی که محصولات متناسب با حرفه خود را تهیه می‌کنند نیز بشود، هرچند محصول شخصاً به او مربوط نباشد. عادت خرید اینترنتی در فضاهای حرفه‌ای هم وجود دارد. پس بهتر است محصولات و عادات خود را با این محصولات وفق دهید و فروش خود را افزایش دهید.

چه زنان را به‌عنوان جامه هدف خود در نظر بگیرد چه خیر، به کار گرفتن روش‌هایی که با عادات خرید آنلاین آنها سروکار دارد تأثیر بهتری روی فروش شما می‌گذارد. با به‌کارگیری روش‌هایی تبلیغاتی که زنان را به پیدا کردن محصول شما جذب می‌کند نتایج شگفت‌آوری به دست خواهید آورد.

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز