فروشگاه‌های اینترنتی، مراکز خرید را می‌بلعند

غلبه خرید از فروشگاه های اینترنتی بر فروشگاه های فیزیکی

حجم خرید اینترنتی در بین خانواده‌های آمریکایی به‌قدری رشد داشته است که آینده بسیاری از مراکز خرید از Macy’s گرفته تا Gap و  J.C. Penney در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

گزارش‌های دولتی از رشد ۱٫۳ درصدی حجم معاملات در ماه آوریل خبر می‌دهند. بنا بر این گزارش، آمریکایی‌ها نسبت به گذشته بیشتر از خدمات رستوران‌ها استفاده می‌کنند و ماشین‌های بیشتری می‌خرند اما بزرگ‌ترین ذی‌نفعان این رشد، فروشگاه‌های آنلاینی چون آمازون(Amazon)، ای بی (eBay ) و دیگر فروشندگان اینترنتی هستند.

طبق گزارش‌های دولتی میزان خرید از این فروشگاه‌های مجازی نسبت به سال گذشته ۱۰٫۷% رشد داشته است. درحالی‌که در همان برهه زمانی فروشگاه‌هایی نظیر Macy’s, Kohl’s, Nordstrom و J.C. Penney با کاهش نرخ فروش روبه‌رو بودند.

خریدارانی که زمانی در مراکز خرید به گشت‌وگذار و خرید می‌پرداختند، اکنون خریدهای خود را از طریق تلفن همراه، کامپیوتر و تبلت انجام می‌دهند. بدین ترتیب ترافیک خرید از فروشگاه‌های فیزیکی به فروشگاه‌های آنلاین منتقل‌شده است و مراکز خرید برای بازپس‌گیری سهم خود با فشارهای روزافزونی روبه‌رو هستند.

مارشال کوهن[1] مدیر ارشد گروه صنعتی NPD می‌گوید «تجارت آنلاین در حال بلعیدن تجارت فیزیکی است.»

به نظر می‌رسد روند این تغییرات شدیدتر شود. خرید اینترنتی با محور قرار دادن قیمت، خریداران را به پیدا کردن بهترین معاملات سوق می‌دهد و همین موضوع حاشیه سود حاصل از فروش در فروشگاه‌های فیزیکی را کاهش داده است.

واکنش خرده‌فروشان در برابر این تغییرات، بستن مراکز خرید برای کاهش هزینه‌ها، تعطیلی بیشتر فروشگاه‌ها و خالی کردن میدان است؛ که نتیجه این تغییرات تحولی دردناک در صنعتی ۱۵٫۹ میلیون نفری است.

علاوه بر این، فروشگاه‌های آنلاین با شرکت‌های خرده‌فروشی نظیر وال مارت ( Wal-Mart) و نیمن مارکوس (Nieman Marcus) نیز سرشاخ شده‌اند.

طبق گزارش‌ها در سال ۲۰۰۰ به ازای هر دلاری که در مراکز خرید هزینه می‌شد، تنها ۳۰ سنت در فروشگاه‌های آنلاین خرج می‌شود درحالی‌که اکنون به ازای هر یک دلار خرید فیزیکی ۷۰ سنت خرید آنلاین انجام می‌شود.

کوهن می‌گوید: «ما همچنان باید منتظر پیامدهای این تغییر رفتار باشیم، این تغییر نتیجه تغییر فرهنگی نسل جوان است و روندی صعودی دارد.»

گزارش وزارت بازرگانی از فروش خرده‌فروشان، رشد خالص یکنواخت را در ماه آوریل نشان می‌دهد. این نگرانی وجود دارد که باوجود رشد کند اقتصادی در سه ماه اول سال ۲۰۱۶ خرید مصرف‌کنندگان افت کند.

گرچه خریدهای اینترنتی از ماه مارس تاکنون %۲٫۱ رشد داشته‌اند، اما این رشد تنها منحصر به خریدهای اینترنتی نیست و خریدوفروش خودرو نیز ۳٫۲ درصد رشد داشته است. به‌علاوه لباس‌فروشان، رستوران‌ها، مغازه‌های ورزشی، خواروبارفروشان و پمپ‌های گاز نیز رشد خوبی داشته است. تنها مصالح‌فروشی‌ها این ماه افت داشتند اما آن‌ها نیز در کل رشد سالیانه خوبی دارند.

علی‌رغم اینکه فروش در مراکز فیزیکی به‌کندی در حال رشد است این مراکز نسبت به سال گذشته ۱٫۷ درصد رشد داشته‌اند. عادات آن دسته از خریدارانی که به طور منظم خرید می‌کنند، می‌تواند شکل خرید را به خرید اینترنتی تغییر دهد. طبق تحقیقات گروه NPD خریدهای ناگهانی و بدون برنامه ۴۵ درصد از خریدهای فیزیکی و تنها ۲۳ درصد از خریدهای آنلاین را شامل می‌شود.

درحالی‌که امید می‌رود اقتصاد رو به رشد امریکا فشارهای مالی را کاملاً از خانواده‌های آمریکایی دور کند اما آن‌ها در مقایسه با سال ۲۰۰۷ تمایل کمتری به خرید دارند.

یک شرکت تحقیقاتی با نام کن پرکینز می‌گوید: «علی‌رغم بازار کار خوبی که وجود دارد رشد درآمدها کند است. درنتیجه به‌طور مثال وقتی یک خانم قیمت‌های رقابتی آمازون را می‌بیند تمایل کمتری به خرید از مراکز خرید دارد. حس ششم من می‌گوید که زنان برای خرید کالاهای جایگزین هزینه نمی‌کنند و همین رشد آمازون را سرعت می‌بخشد.»

به‌طور مثال پرووینس (یک فروشنده در ویرجینا) می‌گوید به دلایل مختلفی هزینه‌ها را کاهش داده است. او می‌گوید اگر قصد خرید داشته باشد ترجیحاً به فروشگاه‌های آنلاین مراجعه می‌کند. او هر دو هفته یک‌بار به سایت آمازون سر می‌زند درحالی‌که سال گذشته هر ۶ یا ۸ هفته یک‌بار به این سایت مراجعه می‌کرده است. او معتقد است که خرید از آمازون راحت‌تر و به‌صرفه‌تر است و گزینه‌های بیشتری برای انتخاب وجود دارد.

جان بلک لج[2] تحلیلگر Cowen & Co معتقد است که تا سال آینده آمازون به‌عنوان فروشنده شماره یک لباس جای شرکت میسیز را خواهد گرفت.

گزارش‌های رسیده از میسیز (Macy’s ) و نوردستورم (Nordstrom ) ، کولز (Kohl’s) و دیگر فروشگاه‌ها از کاهش سود آن‌ها حکایت می‌کند.

در واکنش به این کاهش درآمد برخی از فروشگاه‌ها از برنامه‌هایی برای جبران این کاهش خبر دادند. کول از تعطیلی ۱۸ مرکز فروش خود در ماه فوریه خبر داد این اولین بار در تاریخ این شرکت است که چنین تعطیلی دسته‌جمعی رخ می‌دهد.

ماروین الیسون مدیر اجرایی J.C. Penney اعلام کرد که این شرکت وابستگی خود را به تجارت لباس کاهش خواهد داد و به‌جای آن روی ارائه خدمات زیبایی و فروش لوازم‌خانگی تمرکز خواهد کرد. لازم به ذکر است که این شرکت ۳۰ سال پیش نیز به فروش لوازم‌خانگی مشغول بوده است و برای مدتی این تجارت را کنار گذاشته بود. الیسون در ادامه اضافه کرد: «ما به خواست مشتری توجه می‌کنیم و در حال حاضر مشتریان روی سرگرمی و زیباسازی منزل تمرکز دارند.»

میسیز (Macy’s) در کنار تمرکز روی راه‌اندازی مد منحصربه‌فرد خود به دنبال کاهش هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری روی گسترش فروش آنلاین و فیزیکی است.

در حال حاضر خریداران کمتر روی خرید لباس متمرکز هستند و بیشتر پول خود را صرف تجاربی نظیر بیرون غذا خوردن می‌کنند و اگر هم به دنبال لباس باشند ترجیح می‌دهند پول خود را در فروشگاه‌هایی خرج کنند که قیمت‌های رقابتی و تخفیفی ارائه می‌کنند (نظیر T.J. Maxx).

جک کلاینهنز[3] اقتصاددان ارشد فدراسیون خرده‌فروشان می‌گوید: «شرکت‌های بزرگ بیشتر از اینکه از پایین بودن تقاضا ضربه بخورند از قیمت‌گذاری نادرست آسیب می‌بینند. ما در حال حاضر در فاز تقلیل قیمت‌ها به سر می‌بریم به همین دلیل مصرف‌کنندگان بیشتر به دنبال خریدهای ارزان‌قیمت هستند.»

[1] Marshal Cohen

[2] John Blackledge

[3] Jack Kleinhenz

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز