چگونه از اشتباهات امنیتی در خریدهای اینترنتی جلوگیری کنیم؟

حفاظت و امنیت در خریدهای اینترنتی

در فاصله زمانی بین جمعه سیاه (Black Friday) و دوشنبه سایبری ( Cyber Monday) اطلاعات شخصی و بانکی شما بیش از دیگر زمان‌ها در معرض خطر قرار دارد.

آدام لوین نویسنده Swiped در مصاحبه با گلوبال نیوز (Global News) روش‌هایی را برای مقابله با خطرات احتمالی مطرح کرده است. اگر می‌خواهید بدانید در دنیایی پر از فیشرها، سارقان هویت و کلاه‌بردارها چگونه از اطلاعات شخصی خود مراقبت کنید با چهار سوق همراه باشید.

قبل از کلیک کردن فکر کنید

اگر لینکی دریافت کردید که به‌ظاهر از طرف فروشگاه موردعلاقه شما بود، قبل از کلیک فکر کنید. غالباً مردم فکر می‌کنند این لینک از طرف سایت موردنظر آن‌هاست درحالی‌که این آدرس جعلی است و صرفاً ظاهری معتبر دارد و به‌محض کلیک روی این لینک نرم‌افزارهای مخربی روی دستگاه شما نصب خواهد شد که می‌تواند اطلاعات شما را به خطر بیاندازد و اطلاعات شما برای هکر ارسال می‌شود.

برای جلوگیری از خطرات احتمالی مستقیماً به سایت خودِ فروشگاه مراجعه کنید و چک کنید که آدرس سایت با پروتکل امن HTTPS برای شما بارگذاری شده باشد.

به‌جای کارت نقدی از کارت‌های اعتباری استفاده کنید.

تفاوت کار اینجاست که وقتی از کارت اعتباری استفاده می‌کنید درواقع از پول بانک برای خرید استفاده می‌کنید درحالی‌که اگر از کارت نقدی استفاده کنید پول خود شماست که ابزار معامله‌شده است.

به‌طورکلی کارت‌های اعتباری ویژگی‌های حفاظتی قوی‌تری دارند و مسئولیت استفاده از آن‌ها برای فرد تقریباً صفر است.

اما در کارت‌های نقدی اگر نتوانید به‌موقع بانک را از سوءاستفاده‌های احتمالی آگاه کنید ممکن است به‌یک‌باره ۵۰۰ دلار ضرر کنید.

اگر به دنبال امنیت بیشتری هستید می‌توانید از یک کارت اعتباری مجازی استفاده کنید، این کارت‌های برای هر تراکنش آنلاین یک شماره کارت جدید و تصادفی تولید می‌کند.

برای انجام خریدهای آنلاین خود از وای فای عمومی استفاده نکنید.

بعضی افراد زمانی که بیرون از منزل یا در تعطیلات هستند برای انجام خریدهای خود به وای فای عمومی متصل می‌شوند درحالی‌که هکرها می‌توانند چیزهایی شبیه پاپ اپ بسازند و وقتی این پاپ اپ ها روی گوشی شما باز می‌شوند به نظر اسم شبکه‌ای که به آن متصل شده‌اید است درحالی‌که داستان به این سادگی نیست.

در این حالت درواقع هکر خود واسط بین شما و وب‌سایت موردنظر می‌شود و ورود به سایت همانا و تقدیم اطلاعات به هکر همان.

بهترین راه استفاده از یک شبکه خصوصی است. این شبکه یک کانال منحصربه‌فرد و امن بین شما و وب‌سایت مقصد است.

تمهیدات امنیتی را روی دستگاه موبایل خود اعمال کنید.

اگر موبایل شما امنیت کافی نداشته باشد هکر یا هرکسی که به گوشی شما دسترسی داشته باشد به اطلاعات شخصی شما هم دسترسی دارد. حتی می‌توانند به‌جای شما خرید کنند.

متأسفانه موارد سرقت اطلاعات بین دوستان و خانواده افراد به‌وفور اتفاق میافتد. همان‌طور که بر روی کامپیوتر خود آنتی‌ویروس نصب‌کرده‌اید برای دستگاه موبایل خود نیز همین کار را انجام دهید به‌علاوه یک رمز عبور مطمئن که به‌راحتی قابل‌تشخیص نیست روی دستگاه خود قرار دهید.

و در آخر توصیه می‌کنم از تعیین هویت دومرحله‌ای استفاده کنید. بدین ترتیب اگر کسی قصد سرقت اطلاعات شما را داشته باشد باید از دولایه امنیتی عبور کند.

مراقب کارت‌های هدیه خود باشید

بسیاری از افراد متوجه نیستند که در خریدهایشان از کارت هدیه آلوده استفاده می‌کنند. برخی کلاه‌برداران با مراجعه به فروشگاه و خراشیدن کارت‌هایی که در دسترس‌تر هستند اطلاعات مربوط به آن کارت را یادداشت می‌کنند و منتظر می‌مانند تا مشتری کارت را فعال کند و موجودی کارت را مصادره کنند.

به‌منظور مقابله با این مورد بهتر است کارت‌هایی را که پشت پیشخوان هستند برای خرید انتخاب کنید؛ و از این کارت‌ها تنها برای خرید از وب‌سایت‌های معتبر استفاده کنید.

و اگر با مشکل امنیتی روبه‌رو شدید:

اگر مشکلی متوجه کارت اعتباری شما شده است بهترین راه اطلاع به موسسه صادرکننده‌ی کارت است. در این صورت کارت جدیدی برای شما صادر می‌شود و مبلغ کارت قبلی به شما باز پس داده می‌شود.

اما اگر مشکل پیش‌آمده در خرید شما پیچیده‌تر از این حرف‌هاست بهتر است از شرکت‌های بیمه، خدمات مالی یا بخش منابع انسانی شرکت خود کمک بگیرید. معمولاً در هر سازمانی برنامه‌هایی برای مقابله با چنین مواردی در نظر گرفته‌شده است.

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز