از جشن کریسمس و عید پاک و تخفیفات مرتبط با آن‌ها چه می دانید؟

کریسمس چه روزیست؟

کریسمس (Christmas) همان جشن ولادت حضرت عیسی (ع) است. در واقع  کسی اطلاع دقیقی از زمان تولد حضرت مسیح ندارد ولی همه آن را در نزدیک روز تقریبی جشن می‌گیرند. براساس تقویم مسیحی و نظر کلیساهای پروتستان و کاتولیک رومی هم روز تولد حضرت عیسی (ع) 25 دسامبر است.

کریسمس همزمان با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی کره زمین است. این زمان در میان بسیاری از فرهنگ‌های باستانی زمان شادی است. در واقع کریسمس فقط یک تعطیلی ساده نیست بلکه جمع شدن دوستان و آشنایان با هم است.

سابقه کریسمس به عنوان یک جشن مردمی و همه گیر در اروپای غربی به قرون وسطی برمی گردد. در اواسط قرن 19 کریسمس با تعطیلات و هدیه دادن و شادی کردن همراه شد. کارت های کریسمس اولین بار در سال 1846 ظاهر شدند. بابانوئل هم اولین بار در قرن نوزدهم در نیویورک محبوبیت پیدا کرد.

رسوم کریسمس

درخت کریسمس، سر گراز، خوردن غاز (در آمریکا بوقلمون) و سرود شب عید میلاد مسیح که به وسیله بچه ها خوانده می شود همه عموماً رسم های انگلیسی هستند. دادن هدیه در کریسمس هم رسمی انگلیسی است. درخت کریسمس رسمی به جا مانده از قرون وسطی در آلمان است و درست کردن آخور به وسیله فرانسوی ها رواج یافت.

کریسمس با آیین‌های ویژه‌ای به‌طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزار شده و شخصیتی خیالی به نام «بابانوئل» در آن نقشی مهم دارد. همچنین برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد. اما مشترکات این مراسم این است که: مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می‌روند، در منزل یک درخت کاج را تزئین و چراغانی می‌کنند، در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می ‌نمایند و برای شام غاز (بوقلمون در آمریکا) و پودینگ کریسمس درست می کنند.

عید پاک چه روزیست؟

عید پاک یکی از اعیاد بزرگ مسیحیان است که با رستاخیز و قیام مسیح پیوند خورده است. مسیحیان بر این باورند که در این روز عیسی مسیح پس از اینکه به صلیب کشیده شده بود، دوباره زنده شد و برخاست.

فلسفه عید پاک

عید پاک یا عید قیام، مهم‌ترین روز تعطیل در سال مسیحی است که یکشنبه‌ای بين ۲۲ مارس و ۲۵ اوريل است (دقیقاً مشخص نیست).

جریان تخم مرغ این روز چیست؟

 یکی از نمادهای عید پاک، تخم مرغ رنگ شده است. از دیگر نمادهای آن، خرگوش است. در باور مردم، خرگوش‌ها در این روز وارد لانه مرغ‌ها می‌شوند و تخم‌مرغ‌های آنها را می‌دزدند. بنابراین مردم تلاش می‌کنند با رنگ‌آمیزی تخم مرغ‌ها آن‌ها را از دید خرگوش‌ها پنهان کنند.

طبق یک سنت قدیمی، تخم مرغی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، معمولاً به صورت رنگ شده یا نقاشی شده است و به آن Easter Egg گفته می‌شود.

در روز عید پاک، افرادی که به آن‌ها Easter Bunny گفته می‌شود ( و معمولاً در لباس خرگوش ظاهر می‌شوند)، تخم‌مرغ‌های روز عید را در جاهایی مخفی می‌کنند و بچه‌های خوب که در مراسم شرکت کرده‌اند، سبد به دست، دنبال این تخم‌مرغ‌ها می‌گردند و آن‌ها را پیدا می‌کنند، در نهایت تخم‌مرغ‌های شکلاتی یافت‌شده را بین افراد تقسیم می‌کنند.

چرا نماد این روز، تخم‌مرغ است؟

 تخم‌مرغ در فرهنگ مسیحی و البته در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌های دیگر (مثل روسیه، اوکراین، رومانی و …)، نماد آغاز یک زندگی جدید است، همانطور که یک جوجه پرنده با شکستن تخم‌مرغ و خارج شدن از آن، زندگی جدیدی را شروع می‌کند.

تخفیف های ویژه در اعیاد

در روزهای کریسمس و عید پاک، مانند عید نوروز در ایران، بر روی بسیاری از کالاها حراج‌های مناسبی پیشنهاد می‌شود و فروشگاه‌ها و کارخانه ها محصولات خود را با تخفیف های ویژه ای به فروش می رسانند تا از این راه کسب درآمد کنند. برا اطلاع از این محصولات کافیست در این ایام سری به سایت‌های آمازون یا ایبی بزنید یا با جستجوی عبارت «New year offers» در گوگل این تخفیفات را ببینید. همچنین این سایت می‌تواند به شما برای یافتن بهترین تخفیفات کمک کند.

ما در چارسوق تلاش می کنیم تا شما به بهترین محصولات با مناسب ترین قیمت دست پیدا کنید و از تخفیفات سال نو بهره مند شوید. فقط کافیست در اینجا ثبت سفارش کنید و تجربه‌ی یک خرید لذتبخش و ارزان را داشته باشید.

 

بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز