تخفیف های بلک فرایدی امسال را از دست ندهید

اولین روز پس از جشن شکرگزاری را بلک فرایدی(Black Friday) گویند که امسال با روز «2 آذر» مصادف شده است.  اما چرا این روز جمعه با دیگر جمعه‌ها متفاوت است؟ چرا  در این روز «تخفیف بسیار ویژه» ارائه می شود؟ چقدر اطلاعات راجع به بلک فرایدی دارید و چرا این روز به بزرگترین روز حراج معروف شده است؟

 

در این مقاله سعی کردیم به موضوع بلک فرایدی( Black Friday ) به صورت کامل بپردازیم:

تاریخچه واژه بلک فرایدی

اولین استفاده از واژه بلک فرایدی برخلاف تصور عمومی مربوط به خرید نبود، بلکه به موجب بحران مالی بود. در روز 24 سپتامبر 1869، آمریکا که تازه از جنگ‌‌های داخلی رهایی یافته بود، وارد دوران بازسازی شد. در آن زمان دو‌تن از سرمایه داران آن وقت به نام های Jay Gould و Jim Fisk  به واسطه خرید های بیش ازحد طلا سود کلانی کردند و دارای امتیاز انحصار موقت طلا شدند. در این شرایط دولت حجم زیادی طلا وارد بازار کرد تا قیمت‌ها را به ثبات برساند، اما در نهایت زندگی افراد زیادی ویران شد و آن روز جمعه سیاه نام گرفت.
یکی دیگر از اولین استفاده‌ها از واژه بلک فرایدی به نوامبر سال 1951 برمی‌گردد زمانی که کارگران به صورت دسته جمعی توافق می‌کردند و روز بعد از جشن شکرگزاری (روز جمعه) را به مرخصی می‌رفتند، ولی این امر به طور کامل نمایانگر جمعه سیاه نبود.

در سال 1961 به خاطر شلوغی و ترافیک خیابان‌ها پلیس فیلادلفیا از عبارت بلک فرایدی استفاده کردند. همچنین در این روز آن‌ها مجبور بودند به دلیل هرج و مرج و سنگینی کار، بیشتر از زمان معمول کار کنند. آن‌ها باید شیفت‌های کاری طولانی را سپری می‌کردند تا جمعیت و ترافیک اضافه شهرها را مدیریت نمایند. اما در آن زمان بخاطر باور به این که کلمه سیاه مفهومی منفی دارد، از به‌کار بردن این کلمه خودداری کردند وآن را به جمعه بزرگ تغییر دادند.
در سال 1975 روزنامه نیویورک تایمز از واژه بلک فرایدی به‌منظور اشاره به شلوغ ترین و پرترافیک ترین روز خرید اشاره کرد. در آن زمان این عبارت برای مردم مفهوم فرصت طلایی برای خرید را تداعی می‌کرد.
یکی دیگر از دلایل نام گذاری معروف بلک فرایدی مربوط به خرده فروش هاست. دو اصطلاح (in the red) و(went into the black) مربوط به بحث مالی است که اولی هنگام زیان دیدن و دومی در مواقع کسب سود اتفاق می‌افتد، بعد از روز شکرگزاری فروشنده‌ها با گذاشتن تخفیف‌های زیاد و باتوجه به زیاد بودن مشتری برای خرید های سال نو سود زیادی بدست می‌آورند در نتیجه در آن روز فروشگاه ها به حالت  Blackدر می‌آیند.

 

چرا این روز جمعه با دیگر جمعه‌ها متفاوت است؟

بلک فرایدی را می‌توان شروع فصل خرید نیز دانست، که خاستگاه آن آمریکا است.  این روز سرآغاز خریدهای کریسمس بوده و روز تعطیلی نیست اما با توجه به سنت‌هایی که کشورهای آمریکای شمالی از قبل داشته‌اند، کارمندان ادارات این اجازه را پیدا می‌کنند که در این روز به خریدهای خود بپردازند. بسیاری از افراد از ساعات اولیه صبح در جلوی فروشگاه‌ها منتظر می‌مانند تا به محض آغاز این روز خریدهای خود را انجام داده و تا قبل از پایان شب تمامی وسایل لازم را خریداری کنند. خرید کردن باید تا پیش از انتهای شب پایان یابد. فروشگاه‌ها از صبح زود باز می‌شوند تا به مشتریان سرویس دهند. در سال های اخیر به دلیل استقبال بیش از حد بسیاری از فروشگاه‌ها از بامداد باز می‌شوند. مردم ساعت‌ها قبل از اینکه فروشگاه‌ها شروع به کار کنند در صف می‌ایستند تا از تخفیف‌های تعطیلات بهره‌مند شوند. این تخفیف هم شامل وسایل الکترونیکی و هم غیرالکترونیکی است. از نظر روانشناسی و علم بازاریابی تکنیک‌هایی که فروشنده‌ها در این روز به کار می‌برند باعث می‌شود آن‌ها فروش فوق العاده‌ای داشته باشند. فروشنده‌ها با فروش بسته‌های کالا یا Bundle، خریداران را به خرید کالاهایی که  مورد نیاز آن ها نیست نیز تشویق می‌کنند. برای مثال در یک بسته شامل 5 کالا، سه کالا مورد نظر خریدار بوده و با توجه به اینکه این بسته شامل تخفیف 50 درصدی می‌شود، خریدار ترجیح می‌دهد آن را تهیه کرده و در نتیجه دو کالایی که ممکن است فروش کمتری داشته باشد در این وضعیت به فروش می‌رسد. در سال های قبل امکان خرید اینترنتی نیز فراهم شده است (از سال2013). به همین دلیل فروشگاه‌ها از قبل از روز بلک فرایدی روی اجناس خود تخفیف می‌زنند.

در فرهنگ و تقویم اروپا، جمعه یک روز تعطیل نیست، اما اغلب شرکت‌ها در این روز برای کارمندان خود مرخصی رد می‌کنند تا آن‌ها خرید آخر سالشان را انجام بدهند. بانک‌ها در روز شکرگزاری تعطیل هستند ولی در روز بلک فرایدی باز هستند.

تبلیغات برای حراجی بزرگ

بیشتر تبلیغات بلک فرایدی در روزنامه‌ها یا در روز شکرگزاری عمومی می‌شود، منتهی در سال‌های گذشته فروشگاه‌ها تبلیغات خود را از اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر شروع کرده‌اند. حتی بعضی از فروشگاه‌ها در سایت صفحه‌ای جداگانه برای این روز بخصوص دارند به طوری که بیشتر فروش‌های بلک فرایدی در همان ساعات اولیه بصورت آنلاین عرضه می‌گردد.

یکی از وبسایت‌های معروف جهان که شما می‌توانید با مراجعه به آن اجناس مورد نظر خود را برای بلک فرایدی پیدا کنید سایت Dealsofamerica است. اگر روز بلک فرایدی را از دست دادید نگران نباشید، این سایت یکی از برترین سایت‌های  تخفیف است که شما می‌توانید حتی در روز‌های دیگر سال به آن مراجعه کنید و از تخفیف‌ها لذت ببرید.

بلک فرایدی
کدام کشورها بلک فرایدی دارند؟

بلک فرایدی کم‌کم به دیگر کشورهای دنیا هم سرایت کرده است؛ کشورهایی همچون انگلیس، کانادا، اوکراین و مکزیک به واسطه فروشگاه‌های اینترنتی حالا بلک فرایدی دارند. بعضی از کشورها هم بلک فرایدی خاص خود را دارند؛ مثل چین که فروشگاه‌هایش در روز مجردها تخفیف‌های ویژه دارند.

در کانادا از سال ۲۰۰۸ بلک فرایدی هم وارد بازار آن‌ها شد. بسیاری از کانادایی‌ها برای خرید در بلک فرایدی از مرزهای کانادا خارج می‌شدند و به امریکا می‌رفتند. فروشگاه‌های کانادایی برای اینکه این حجم از فروش و سود را از دست ندهند، بلک فرایدی را در کانادا برگزار کردند.

در حوزه‌ خلیج فارس هم امارات و سایت سوق (Souq) به عنوان اولین کشوری که  همگام با بلک فرایدی امریکا دست به حراج‌های شگفت‌انگیز زد، با جمعه سفید وارد کوران داغ تخفیف‌ها شد. امکان خرید از راه دور به لطف وجود فروشگاه‌های اینترنتی یک مزیت محسوب می‌شود که همه می‌توانند از لذت تخفیف بهره‌مند شوند.

فروش ویژه در بلک فرایدی

افزایش میزان رقابت بین فروشگاه‌ها در جمعه سیاه سبب خلق مفهومی با عنوان “Doorbuster” است. این عبارت از کلمه “Door” به معنی «درب» و کلمه “Buster” به معنی انفجار یا شکستن ساخته شده است. فروشگاه‌ها، کالاهای بسیار محبوب و دارای درخواست بالا را با عنوان Doorbuster به فروش می‌رسانند. امروز تلویزیون‌های هوشمند، گوشی های هوشمند و انواع گجت‌های پوشیدنی، کنسول‌ های بازی و دوربین‌های عکاسی جزو وسایل محبوب بوده و تحت عنوان Doorbuster فروخته می‌شوند.

فروش این کالاها همیشه خوب بوده و تخفیف قائل شدن برای آن‌ها از نظر اقتصادی توجیه ناپذیر است. با این حال فروشگاه‌ها برای ایجاد رقابت با دیگران و جذب مشتری به این بهانه، بخش کوچکی از موجودی محبوب‌ترین کالاها را گه گاه با تخفیف‌هایی 50 الی 70 درصدی ارائه می‌کنند. شرایطی را در نظر بگیرید که بتوانید با این شرایط اقتصادی اجناس الکترونیکی مورد نیاز خود را نصف قیمت خریداری کنید! هجوم افراد برای خرید محصولات به ازای قیمت‌های بسیار پایین در بیشترموارد سبب شکستن (Buster) درب (Door) فروشگاه‌ها می‌شود!

بلک فرایدی در ایران

برقرار بودن بلک فرایدی در ایران تصور غلطی است و در فرهنگ ما وجود ندارد. ایرانیان در صورت تمایل برای بهره بردن از این حراجی باید از فروشگاه‌های اینترنتی که برای این امر طراحی شده اند، استفاده کنند. برای خرید در این روز حتی الامکان باید از سه چهار روز قبل در سایت های خرید آنلاین ثبت سفارش کنید تا پیش فاکتور محصول مورد نظر را دریافت کنید و خرید شما به موقع انجام شود.

بلک فرایدی سال 2018

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی تمایل افراد برای خرید اینترنتی بسیار زیاد شده است، به گونه ای که دیگر مردم تمایلی به خرید حضوری در فروشگاه‌ها و یا مغازه ها را ندارند. بر طبق آمار 48 درصد از مردم آمریکا قبل از خرید از فروشگاه ابتدا آن محصول را در اینترنت سرچ می کنند تا شاید بتوانند آن را از سایت‌های اینترنتی با قیمت بهتری تهیه نمایند. بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا آمازون (Amazon) بیشترین فروش را در روزهای بلک فرایدی انجام می‌دهد. با خرید از آمازون در این روز می‌توان از تخفیف‌های بی‌سابقه‌ای بهره برد.

نحوه خرید در بلک فرایدی

خرید در این روز باید با سرعت عمل همراه باشد. با توجه به محدود بودن محصولات تخفیف خورده نسبت به متقاضیان، بهتر است هرچه سریع‌تر دست به کار شوید. برای این امر پیشنهاد می‌کنیم: ابتدا محصولاتی را که قصد خریدشان را دارید انتخاب کرده و سپس از شرکت‌های بزرگی که در بلک فرایدی شرکت کرده‌اند در اینترنت دیدن کنید، سعی کنید علاوه بر مناسب بودن قیمت کالا به کیفیت هم بپردازید. بهتر است از فروشگاه های بزرگ مانند آمازون (Amazon)، ایبی(eBay)، اتسی (Etsy) و.. که معتبر هستند و همچنین کالاهای باکیفیت و مرغوب عرضه می‌کنند خرید خود را انجام دهید.

در سال‌های قبل بلک فرایدی یا جمعه سیاه تنها مختص کشورهای بزرگ مانند آمریکا و سایر کشورهای بزرگ اروپایی و آسیایی بود، اما این روز ها تب تند بلک فرایدی همه جای دنیا را فرا گرفته و شرکت‌های بزرگ و کوچک سعی می‌کنند محصولات خود را با قیمتی خوب و ویژه به مشتریانشان ارائه دهند.

ما در چارسوق امکان خریدی راحت و با اطمینان را برای شما فراهم می‌کنیم و در این روزهای حراج ویژه به صورت تمام وقت کار خرید مشتریان را انجام می‌دهیم. کافیست کالای مورد نظر خودرا در اینجا ثبت سفارش کنید تا از این حراجی بزرگ بی‌نصیب نمانید.

 
 
بازگشت
به اشتراک گذاری این مطلب

نوشته شده توسط چارسوق

چارسوق ، پلتفرم خرید از خارج است ، با چارسوق میتوان از سایت هایی مثل آمازون ، ایبی ، سوق ، اتسی ، اشفورد و علی اکسپرس خرید کنید.

چارسوق خرید بدون مرز